top of page

About Us

Özgürlüğe yolculuk...

magellanique nedir?

  • "magellanique" bir think-tank yani düşünce kuruluşudur. Sitedeki içerikler ve görüşler temel olarak ekonomi üzerinedir ve site ekonomi ekolü olarak koşulsuz şartsız laissez-faire destekçisidir.

  • Amacı özgürlüğü, demokrasiyi, eşitliği ve özellikle de ekonomik okuryazarlığı sağlamak olan bir kuruluştur. Partisiz, bağımsız ve sekülerdir.

magellanique neden kurulmuştur?

  • Şahsi olarak, "magellanique.com" yıllardır kafamda yer alan bir fikirdi. Kendimin ve yazar dostlarımın bilgilerini, ideallerini, düşüncelerini ve "düşlerini" sınırlamalardan arınmış bir biçimde kayıt altına aldığı ve okurlarımızla paylaştığı bir girişim istemim, bu sitenin oluşumuna bana ilham veren şeydi. Ayrıca, içerisinde karşı bir görüşün de olduğunu (Türkiye'de alışılmadık bir durum) web sitesi hayali kuruyordum. Sonunda da bu siteyi kurarak bu hayalimi gerçekleştirdim.

magellanique amaçları nedir?

  • Asıl amacımız, ekonomik okur-yazar oranını arttırmak (özellikle de Türkiye'de) ve bir demokrasinin şartı olan "ekonomi konusunda hesap sorabilir bir kitle" oluşturmak. Yani ekonomiden herkesin anlamasını sağlamak ve genel olarak öğretilen "yanlışları"; "Washington Consensus" tarzı popüler ekonomik politikalara dayanarak, Laissez-Faire/ Avusturya Okulu ve Mali Muhafazakar ekonomik görüşlerin öğretileri, ampirik veriler, ve özgürlükçü bakış açısı ile yorumlayarak bu yanlışların doğrularını göstermektir.

  • Dünya'da ve Türkiye'de iktisadi olarak gelişmeye engel olan tüm dogmatik düşünceleri, çarpıtılmış verileri/ haberleri ve cahilce yorumları yok etmek.

  • Türkiyeli ekonomistlerin bir çoğunun bir şey bilmiyor olması, dünyayı takip etmiyor olması, bir çeşit külte inanıyor olmaları, rasyonel bir ekonomi ekolünü (keynesyen, avusturyan, monetarist, neo-klasik vb.) takip etmiyor olmaları, ve çoğunlukla taraflı bir bakış açısına sahip olmalarından dolayı oluşan ekonomi alanındaki boşluğu doldurmaktır.

  • Türkiyeli ekonomistlerinin bir çoğunun "reel GSYİH" gibi hesaplar yapmaktan aciz veya yapmaya üşenen kişiler olmaları da çeşitli indikatörleri ve hesaplamaları yaparak halka hakkı olan verileri göstermeyi görev edinmemize yol açmıştır. Amacımız, Türkiye'de bir çeşit "FRED St.Louis FED" tarzı bir kurumun yokluğunu hissettirmemektir.

  • Ayrıca, kültürümüzde büyük bir problem var. Türk insanı olarak toplumumuzda değeri olan bir şeyi ya da birini eleştiremeyiz. Ve bu hükümet düzenlemelerini ve hükümet baskısını artıran çok büyük bir sorun. Ayrıca, maalesef ki ülkemizde eleştirel düşünceye sıfır toleransı içeren ve aynı zamanda tüm eğitimsel ölçümlerde en kötü şöhrete sahip olan "devlet tarafından dikte edilen bir eğitim" var. Tarih ve felsefe dersleri bile özgür düşünceyi ortadan kaldırmak isteyen bir tür milliyetçi propaganda. Hal böyle iken; amacımız da doğal olarak halkımıza farklı düşünmeyi, daha liberal olmayı ve özellikle birbirimizin inançlarına saygı duymayı öğretmektir.


Her neyse, umarım sitede bir çok şey öğrenirsiniz. Bu siteyi tek başıma açtım ve tüm bu işleri tek başıma yapmak zor. Bu nedenle, en kısa sürede bu sitede başka yazarları bulabilirsiniz. Hatta mail ile bize ulaşarak siz de belki bir yazar olabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim ve bağış yaparsanız çok sevinirim. :)

- magellanique.com kurucusu 

 

suitable for patreon.jpg
bottom of page